Chciałbyś przygotować do Internetu ogłoszenie nieruchomości i zastanawiasz się, co w nim umieścić? W tym artykule omawiamy jak przygotować ogłoszenie mieszkania lub domu do sprzedaży lub wynajmu.
Ogłoszenia nieruchomości - jak się wyróżnić?
Na rynku nieruchomości jest wiele ofert różnego rodzaju lokali mieszkalnych. Co powinno zawierać dobre ogłoszenie nieruchomości? Przede wszystkim dobre zdjęcia lokalu. Warto do tego użyć szerokokątnego obiektywu i sfotografować lokal za dnia. Dobrze jest umieścić zdjęcia wszystkich pomieszczeń, ale również budynku z zewnątrz. Nie zaszkodzi zdjęcie widoku przez okno (o ile jest on atrakcyjny).
Dobre zdjęcie to podstawa, ponieważ każdy kupujący poza ceną, chcę zobaczyć na początku w ogłoszeniu mieszkania jak wygląda lokal i czy zdecyduje się z nami umówić na spotkanie. Takie ogłoszenie najlepiej zamieścić w Internecie w popularnych portalach z nieruchomościami, w social mediach, czy wydrukować je i umieścić w supermarkecie lub na jakieś tablicy ogłoszeń w publicznym miejscu. Bezpłatne ogłoszenia nieruchomości niekiedy mogą być nieskuteczne ze względu na dużą ilość ofert na rynku, dlatego jeżeli zależy nam na sprzedaży, czy szybkim najmie, warto wykupić promocję naszego ogłoszenia.
Ogłoszenie wynajem mieszkania - jakich informacji potrzebujemy?
Kiedy wykonaliśmy już zdjęcia, będziemy potrzebowali do naszego ogłoszenia nieruchomości takich informacji, jak: powierzchnia użytkowa lokalu, na którym znajduje się piętrze, ile posiada pokoi, liczba pięter w budynku, rok budowy budynku, stan jego wykończenia oraz rodzaj zabudowy.
Ponadto, ogłoszenie wynajmu mieszkania powinno zawierać informacje, ile wynosi czynsz za najem, dodatkowy czynsz administracyjny, jaka jest wysokość kaucji. Istotną informacją pod kątem ogrzewania może być fakt, czy lokal ma okna plastikowe oraz jakie ogrzewanie występuje w budynku (miejskie, gazowe itd.). Kolejno opisujemy, czy mieszkanie znajduje się np. na strzeżonym osiedlu, a jeżeli są jakieś inne zobowiązania poza rachunkami za prąd, wodę, gaz, czy wywozem śmieci np. w postaci abonamentu za Internet – powinniśmy poinformować o tym oglądających.
Kluczowe będzie określenie jakiego rodzaju sprzęt znajduje się z mieszkaniu. Czy są np. łóżka, pralka, lodówka etc. Oglądający ogłoszenia nieruchomości zwracają uwagę także na zabezpieczenia terenu (czy są domofony, monitoring). Posiadanie balkonu, miejsca parkingowego, garażu lub windy w budynku może być dodatkowym atutem. Jeżeli chcemy zastrzec, że np. nie wynajmiemy mieszkania osobom ze zwierzętami lub palącymi papierosy – powinniśmy również zawrzeć taką informację (oraz ewentualnie gdzie znajduje się strefa dla palaczy).
Tym lepsze jest ogłoszenie mieszkania, im lepiej opiszemy pobliską okolicę najemcom. Czy w pobliżu znajdują się jakieś sklepy spożywcze, przystanek autobusowy lub inne miejsca rozrywki. Nie może zabraknąć również naszych danych kontaktowych jak numer telefonu, czy adres e-mail.
Ogłoszenie wynajmu domu - czym się różni?
Niektórzy wynajmują również swoje domy, ze względu na wyjazd za granicę czy w celach zarobkowych. Ogłoszenie domu dodatkowo powinno zawierać informacje dotyczące powierzchni działki, rodzaju zabudowy, czy liczby pięter.
Ogłoszenie nieruchomości takiej jak dom powinno skupiać się przede wszystkim na jego atutach – czy np. posiada kominek, rolety antywłamaniowe, jak zagospodarowany jest ogródek, czy posiada drewno, dodatkowe budynki gospodarcze. Kluczowe dla najemców może być to, jaka jest droga dojazdowa do budynku, jak wygląda okolica oraz jakie posiada ogrzewanie.
Ogłoszenie - sprzedaż mieszkania
Gdy chcemy przygotować ogłoszenie nieruchomości, gdzie wystawiamy lokal na sprzedaż, na początku musimy określić jego wartość. Należy również określić formę własności budynku (czy sprzedajemy część w nieruchomości, czy na pełna własność), a także z jakiego rynku pochodzi mieszkanie (rynek pierwotny, czy wtórny). Mieszkania z rynku pierwotnego są zazwyczaj nieumeblowane lub w stanie deweloperskim – dlatego powinniśmy również uwzględnić taki stan rzeczy i poinformować w ogłoszeniu.
Nie powinno w nim zabraknąć planu rozmieszczenia pomieszczeń. Ogłoszenie sprzedaży mieszkania musi zawierać informację o tym, czy za dodatkową opłatą nabywca może coś dokupić (np. miejsce parkingowe). W zależności od nas, możemy ewentualnie określić warunki rezerwacji lokalu (jaką zaliczkę należy zostawić, aby zarezerwować lokal do czasu ubiegania się o kredyt hipoteczny przez nowych nabywców).
Sprzedaż domu - ogłoszenie
Przygotowanie ogłoszenia sprzedaży nieruchomości w postaci domu może dodatkowo zawierać informacje, jak: rodzaj pokrycia dachu, czy poddasze jest użytkowe, jakiego rodzaju docieplenie wykonano na dachu, co dokładnie sprzedajemy w tym stanie (etap zakończenia prac budowlanych).
Warto również poinformować kupującego o kwestiach podatkowych. Czy jest np. zwolniony z podatku PCC, czy cena sprzedaży określona jest w wartości netto, czy brutto. Gdy dom jest w trakcie budowy, dobrze jest poinformować kupujących o możliwości np. własnego rozmieszczenia ścian działowych, czy wykonania dodatkowych prac za ustaloną opłatę. Dobrze jest też wykonać zdjęcia ogrodzenia i dojścia do domu (czy zostało ono zbudowane, a także czy nowy nabywca musi położyć kostkę brukową).
Ubezpieczenie nieruchomości
Niezależnie, czy sprzedajesz nieruchomość, czy planujesz ją kupić, wynająć, warto rozważyć zakup ubezpieczenia domu lub mieszkania. Do tego służy nasza porównywarka ubezpieczeń. Dane, które przygotowujesz do ogłoszenia wystarczą, aby sprawdzić oferty kilku Ubezpieczycieli i wybrać tą najkorzystniejszą – zarówno pod kątem cenowym, jak i zakresu ubezpieczenia. W razie pytań, nasza infolinia służy pomocą i doradzi, jak dobrać odpowiednią ochronę.