Najlepsze ubezpieczenie mieszkania – jak je wybrać?

Najlepsze ubezpieczenie mieszkania – jak je wybrać?

Coraz więcej Polaków decyduje się na wykupienie ubezpieczenia mieszkania, nie ograniczając się przy tym wyłącznie do polisy obowiązkowej przy kredycie hipotecznym. To słuszny krok, ponieważ ubezpieczenie – chociaż nie zapobiegnie nieprzewidzianym zdarzeniom losowym – da większe poczucie bezpieczeństwa i zapewni komfort psychiczny. Decyzja o wyborze konkretnego ubezpieczyciela musi być jednak dokładnie przemyślana. Na co zatem zwracać uwagę?

Najlepsze ubezpieczenie mieszkania to takie, które w pełni odzwierciedla potrzeby i oczekiwania właściciela lokalu. Tylko w ten sposób będzie można zapewnić sobie spokój ducha za każdym razem, gdy opuszczasz mury mieszkania – idziesz do pracy na kilka albo wyjeżdżasz na dłużej.

Ważny zakres ochrony ubezpieczeniowej

Wybierając najlepsze ubezpieczenie domu czy mieszkania, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad zakresem ochrony ubezpieczeniowej.

W najprostszym wariancie, firmy ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenie murów, tj.:

  • mury mieszkania
  • instalacje
  • stałe elementy (np. armatura łazienkowa, stolarka okienna, stolarka drzwiowa)
  • elementy zewnętrzne (np. rynny, parapety zewnętrzne i inne przedmioty trwale związane z budynkiem).

Ochroną ubezpieczeniową można objąć również elementy stałe, mienie ruchome oraz rzeczy wartościowe, a więc wszystkie meble, wyposażenie, ubrania, sprzęt RTV i AGD, biżuterię, itp.

Ubezpieczenie mieszkania może dotyczyć wyłącznie szkód spowodowanych przez żywioły albo szkód powstałych na skutek kradzieży i aktów wandalizmu.

W zależności od potrzeb, wykupić można ponadto ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, dzięki któremu można ochronić się przed finansowymi skutkami zalania mieszkania sąsiadowi lub zalania własnego mieszkania przez sąsiada nieposiadającego ubezpieczenia nieruchomości.

Istotna suma ubezpieczenia

Wysokość odszkodowania zależna jest nie tylko od wyceny szkód. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim suma ubezpieczenia – im jest ona większa, tym więcej pieniędzy można ewentualnie odzyskać.

Określając sumę ubezpieczenia, należy wziąć pod uwagę zarówno wartość nieruchomości, jak i wartość zgromadzonych w niej przedmiotów, np. mebli, sprzętu, biżuterii czy ubrań.

Uwaga na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

Chcąc wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania, należy koniecznie zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Zawarte tam informacje dotyczą wielu kwestii, w tym wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dzięki temu ubezpieczający może dowiedzieć się, w jakich sytuacjach firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania, mimo że doszło do szkody.

Im mniej wyłączeń, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania finansowej rekompensaty w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Ile kosztuje najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

Nie da się jednoznacznie określić tego, ile kosztuje najlepsze ubezpieczenie mieszkania. Wysokość składki miesięcznej może wahać się w szerokich granicach od kilkunastu złotych do nawet kilkuset złotych. Jedno jest jednak pewne: koszty ubezpieczenia są niewspółmiernie niskie do tego, jak duże można ponieść straty w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Ubezpieczenie mieszkania – gdzie najlepiej wykupić?

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej ubezpieczyć mieszkanie? Na pewno nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Koniecznością jest porównanie wielu propozycji towarzystw ubezpieczeniowych, by wybrać opcję najkorzystniejszą. Trzeba przy tym uwzględnić swoje oczekiwania oraz wymagania.

Chcesz wykupić ubezpieczenie mieszkania? Gdzie najlepiej będzie podpisać umowę? Porównując dostępne propozycje nie kieruj się wyłącznie ceną. Weź pod uwagę takie aspekty jak:

  • suma ubezpieczenia
  • zakres ochrony ubezpieczeniowej
  • wymagania ubezpieczyciela (np. konkretne systemy zabezpieczeń)
  • wyłączenia odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej
  • dodatkowe opcje polisy (np. OC w życiu prywatnym).

Dopiero na tej podstawie można konkretne oferty zestawiać ze sobą pod kątem kosztów. Im tańsza, tym więcej zaoszczędzisz.

Może zainteresuje Cię również