Mieszkanie z tarasem - sposób na dodatkową przestrzeń

Mieszkanie z tarasem - sposób na dodatkową przestrzeń

Jakie są plusy i minusy posiadania mieszkania z tarasem? Na co warto zwrócić uwagę i w jaki sposób dbać o dodatkową przestrzeń na świeżym powietrzu? Jak można zaaranżować taras i jakie są najczęstsze problemy związane z jego posiadaniem?

Mieszkanie z tarasem - potencjał do wykorzystania

Każda kreatywna osoba, przy odrobinie własnego wkładu pracy może ładnie udekorować, czy umeblować swój taras, tworząc dodatkową przestrzeń do życia i powiększyć swój salon. W tego typu rozwiązaniach warto zwrócić uwagę, czy taras jest umieszczony po południowej stronie, czy północnej. W przypadku mieszkania z dużym tarasem, ilość nasłonecznienia może warunkować tym, jaka roślinność będzie mogła się na nim znaleźć. Poza tym, planując budowę zadaszenia, należy mieć na względzie to, aby pasowało ono do stylu naszego wnętrza.

Tworząc takie miejsce, bez względu na to czy jest to mieszkanie z tarasem na dachu, czy balkonie, lepiej dobierać takie materiały do budowy i aranżacji, które są odporne na trudne warunki atmosferyczne. W ten sposób będziemy w stanie zaoszczędzić pieniądze i czas niezbędny do wykonania przedwczesnej renowacji. Kluczową rolę w takich miejscach odgrywa również oświetlenie, które kształtuje klimat w trakcie ciepłych wieczorów. 

W sytuacji, gdy nie chcemy poświęcać zbyt dużo czasu na renowację, zamiast desek możemy się zdecydować na użycie innych materiałów, jak gres, czy kamień. Dużym powodzeniem cieszą się meble podwieszane (np. fotele w kształcie kokonu). Mimo wszystko, dobierając meble do tarasu lepiej zainwestować w takie, które zimą będziemy mogli stamtąd zabrać. Mieszkanie z tarasem zyskuje uroku, gdy zdecydujemy się na kwiaty pnące lub te, które kwitną od wiosny do późnej jesieni.

Mieszkanie z dużym tarasem - jakie może nieść ze soba problemy?

Starsze lokale, położone na terenach wilgotnych z tarasem od północy mogą mieć problem z grzybem lub pleśnią. Nie można zapominać, że mimo wszystko warunki atmosferyczne panujące w Polsce są trudne – szczególnie zimą lub w trakcie późnej jesieni. W konsekwencji, o mieszkanie z tarasem musimy stale dbać. W sytuacji, gdy mamy mieszkanie z tarasem na balkonie kluczowe będzie prawidłowo wykonanie odprowadzenie wody z powierzchni wystawionej na opady atmosferyczne. Źle wykonane odprowadzenie może zalewać nasze mieszkanie lub co gorsza sąsiadów, co będzie wiązać się ze stratami finansowymi. 

Drzewo, które jest wystawione w takich warunkach może próchnieć, dlatego niezwykle ważna jest stała impregnacja i ew. olejowanie tarasu. W przypadku tarasu zabudowanego, koszty ogrzewania zimą mogą znacząco odbić się na portfelach. Duże nasłonecznienie może powodować wyblaknięcie np. koloru bejcy. W przypadku mieszkania z tarasem na dachu, musimy pamiętać o tym, aby nie sadzić roślin z długim systemem korzeniowym, aby nie uszkodzić warstwy izolacyjnej mieszkańcom znajdującymi się pod nasza przestrzenią. Tam też należy zadbać o szczególne środki bezpieczeństwa, aby nikt w trakcie odwiedzin nie wypadł za barierki. 

Plusy mieszkania z tarasem - dlaczego warto?

Gdy decydujemy się na mieszkanie w bloku, znacznie lepszą alternatywą jest mieszkanie z tarasem niż mieszkanie z ogródkiem. Wyżej umiejscowione tarasy zapewniają nam więcej prywatności, a tym samym zapewniają lepsze widoki, niż główny korytarz komunikacyjny osiedla. Takie mieszkania można bardzo ładnie zaaranżować, według własnego pomysłu. Bardzo dużym plusem takich mieszkań jest duża przestrzeń tarasów. Stanowi ono świetne miejsce do wypoczynku, porannej kawy, ale jest również alternatywą spędzenia czasu na wolnym powietrzu przez dzieci, czy zwierzęta domowe. Osoby, które lubią aktywność sportową, mogą bez wychodzenia z domu oddać się codziennym, porannym ćwiczeniom.

Ubezpieczenie mieszkania z tarasem

W tym przypadku, kluczowe w zakresie ubezepieczenia mogą być dwa elementy – odpowiedzialność Zakładu Ubezpieczeń za mienie pozostawione na tarasie, a także kwestie zalaniowe. W przypadku mienia, w zależności od Ubezpieczyciela, jedni obejmują je ochroną tylko od zjawisk naturalnych, a inni od ryzyka kradzieży. Tutaj przed wyborem ubezpieczenia warto spojrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia na te kwestie. W przypadku szkód zalaniowych, najkorzystniejsza sytuacją dla klienta jest sytuacja odpowiedzialności na zasadzie ryzyka zamiast winy – wtedy poszkodowany nie musi dochodzić winy sprawcy, a ubezpieczenie obejmuje po prostu wybrane ryzyko.

Na naszej stronie możesz wykupić przez Internet ubezpieczenie mieszkania. Kalkulator pozwoli Ci na porównanie cen, ale i zakresu dostępnych ubezpieczeń tak, aby jak najlepiej zabezpieczyć swoją nieruchomość. W razie trudności w wypełnianiu kalkulacji, nasza infolinia służy pomocą.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również