Mieszkanie z ogródkiem - dla każdego?

Mieszkanie z ogródkiem - dla każdego?

Marzą Ci się własne 4 kąty z prywatnym ogródkiem? Jakie są wady i zalety posiadania mieszkania z ogródkiem? Jak wyglądają kwestie własności takiego gruntu? Czy lokal z własnym gruntem przyniesie spokój i harmonię?

Mieszkanie z ogródkiem - dlaczego warto?

Miejskie aglomeracje potrafią przytłoczyć nie jedną osobę. Alternatywa posiadania lokalu z dostępem do własnego terenu zielonego daje nam możliwość spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, gdzie możemy odpocząć. Gdy ktoś jest fanem hodowania własnych warzyw, czy ziół, taki ogródek da mu namiastkę ogrodnictwa bez konieczności opuszczania miasta. Mieszkanie na parterze z ogródkiem daje możliwość zaaranżowania go według własnej wizji, koncepcji.

Tego typu lokale użytkowe są pewnego rodzaju alternatywą dla osób, które chciałby się zdecydować na budowę lub zakup domu, ale jednocześnie warunki finansowe utrudniają zrealizowanie takiej inwestycji w krótkim czasie. Ogródek obok naszego lokum to nie tylko przestrzeń dla nas, ale również dla zwierząt domowych, które bez konieczności angażowania „swojego Pana” mogą wyjść na powietrze.

Mieszkanie w bloku z ogródkiem - na co trzeba uważać?

Kluczowe, aby przed rozważeniem zakupu takiego mieszkania sprawdzić powierzchnię przydomowego ogródka. Jeżeli ma on zaledwie kilka metrów kwadratowych, to w rzeczywistości może się okazać, że zmieścimy tam tylko np. suszarkę do prania, rower i kilka mebli. Wtedy rozsądniejszym rozwiązaniem może być zakup mieszkania z tarasem lub balkonem. W większości przypadków mieszkanie z ogródkiem usytuowane jest na parterze, co też przekłada się na łatwy dostęp dla osób postronnych, czy na częstsze włamania i kradzieże.

Gdy ogródek znajduje się w pobliżu głównego ciągu komunikacyjnego nieruchomości, możemy zapomnieć o ciszy i spokoju. W tej sytuacji każda osoba przechodzącą obok naszego skrawka ziemi będzie widziała, co robimy, z kim to robimy – czyli pozbawi nas prywatności. Bardzo istotnym elementem pod kątem hodowania roślin jest nasłonecznienie. Posadzenie pożądanych roślin w mieszkaniu na parterze z ogródkiem w zacienionym miejscu może pokrzyżować nasze plany. Koniecznie trzeba zorientować się, przez jaki okres dnia znajduje się tam słońce, a także czy obok nie jest planowana żadna inwestycja, która ewentualnie zakryłaby dostęp do słońca.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na satysfakcję z zakupu może być ulokowanie ogródka – a bardziej tego, co znajduje się pod nim. W przypadku, gdy poniżej jest parking podziemny, niemożliwe stanie się posadzenie roślin posiadających długi system korzeniowy, a naprawa jakiejkolwiek awarii szczelności stropu nad parkingiem podziemnym może narazić nas na wizytę fachowca i rozkopanie naszego ogródka. Mieszkanie w bloku z ogródkiem i komfort jego użytkowania jest uzależniony od sąsiedztwa – tego, kto nad nami mieszka lub obok nas. W wyższych kondygnacjach bardzo często na naszych ogródkach mogą lądować niepożądane rzeczy, jak np. pety od papierosów.

Mieszkanie z ogródkiem a kwestie własności do gruntu

Zanim podpiszemy umowę kupna sprzedaży, należy się zorientować, czy przynależny ogródek stanie się naszą własności, czy pozostanie on w posiadaniu właściciela nieruchomości, zarządcy. Prawo własności do ogródka uzyskamy tylko przez podpisanie aktu notarialnego ze wskazaniem w nim go. Zdarzają się sytuacje, gdzie na drodze umowy quauad usum, teren zielony jest traktowany jako część wspólna nieruchomości i właściciel dokonuje podziału wśród poszczególnych współwłaścicieli, dając im tylko prawo do jego użytkowania.

Problem z mieszkaniem w bloku z ogródkiem polega na tym, że sam ogród ma status pomieszczenia przynależnego, jak np. miejsce parkingowe. Gdy nie uzyskamy jego aktu własności, możemy tylko użytkować go na określonych zasadach przez właściciela nieruchomości. Z tego też względu czasami korzystniejsze okazuje się wykupienie tzw. RODa, przez co właściciele zyskują większą swobodę w podejmowaniu decyzji. 

Ubezpieczenie mieszkania - porównywarka

Każda osoba posiadają własny lokal powinna wykupić ubezpieczenie mieszkania. Porównywarka na naszej stronie pozwala porównać ze sobą oferty wielu towarzystw nie tylko pod kątem ceny, ale również zakresu ubezpieczenia. W ten sposób możemy zyskać dodatkową ochroną za tą samą składkę za ubezpieczenie. W razie problemów zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która udzieli niezbędnych wskazówek i pomoże w procesie kalkulacji ubezpieczenia.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również