Planujesz kupić mieszkanie z antresolą? Jakie są wady i zalety mieszkania w takich lokalach? Czym jest antresola? Jakie możliwości aranżacyjne daje mieszkanie z antresolą? O czym warto wiedzieć przed jego zakupem?
Antresola w mieszkaniu - czym jest?
Ciekawym i niepowtarzalnym elementem w mieszkaniu jest antresola. Co to takiego? Jest to górna część kondygnacji lub pomieszczenia, która znajduje się ponad stropem i nie jest oddzielona przegrodami budowlanymi w postaci np. ścian. Dokładną definicje znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w §3 pkt. 19.
Antresole w mieszkaniu to jedne z elementów, które w bardzo znaczący sposób powiększają przestrzeń w mieszkaniu, a tym samym wpływają na jego nietypowy wygląd i atrakcyjność. Zamiennie określa się ją pojęciem półpiętra. Występują one nie tylko w dużych, drogich mieszkaniach, ale również w kawalerkach. Ponadto, bardzo często możemy jest spotkać np. w starych kamienicach. Odrestaurowanie takich pomieszczeń może dać niesamowite efekty.
Mieszkanie z antresolą - jak je zagospodarować?
Każdy pragnie tego, aby jak najlepiej zaaranżować własne mieszkanie. Antresola pozwala zaoszczędzić przestrzeń, a jednocześnie stworzyć dodatkowe miejsce (np. sypialnię, biblioteczkę, czy biuro). Z reguły osoby posiadające antresole przeznaczają je na strefę prywatną, natomiast dolna cześć pomieszczenia jest przeznaczona na strefę dzienną. W zależności od tego ile osób mieszka w takim mieszkaniu, otwarta przestrzeń może do końca nie zapewnić nam prywatności, a odgłosy dobiegające z dołu niosą się i słychać je na górze.
Wysokie przestrzenie wpływają na to, że w takim mieszkaniu jest znacznie przytulniej. Poza mieszkaniami, mogą one występować np. w domach jednorodzinnych. Tworzą one wtedy jedną spójną otwartą przestrzeń. Mieszkanie z antresolą powoduje, że mamy wrażenie, że jest znacznie większe i bardziej rozbudowane. Charakterystyczne w takich mieszkaniach są schody na antresolę, a także zamontowana poręcz, która uchroni nas lub dzieci przed upadkiem z wysokości. Dobór odpowiedniej balustrady powinien być podyktowany tym, jakie pomieszczenie tam planujemy.
Antresola w mieszkaniu nie zawsze wymaga konieczności montażu wielkich schodów. Bardzo często stosuje się drabinki. Obydwie części pomieszczenia powinny być wykończone w sposób spójny, aby pasowały do siebie. Gdy chcemy się poruszać po antresoli bez schylania się, wysokość pomieszczenia powinna wynosić minimum w granicach 420-430cm. Dolna cześć antresoli daje nam możliwość zagospodarowania jej, montując tam różnego rodzaju szafki, czy półki. Warto też wiedzieć, że antresola jest najcieplejszym punktem w takim mieszkaniu. Z tego też powodu wiele osób montuje w mieszkaniach ogrzewanie podłogowe, które znacznie wolniej oddaje ciepło do góry. Mieszkanie z antresolą z reguły jest droższe od pozostałych mieszkań dostępnych na rynku.
Ubezpieczenie mieszkania z antresolą
Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia mieszkania, w którym istnieje możliwość porównania ofert pod kątem ceny, ale i zakresu ubezpieczenia. Z uwagi na posiadanie mieszkania z antresolą, wzrasta ryzyko upadku z wysokości. W tej sytuacji warto pomyśleć o rozszerzeniu ochrony o ubezpieczenie NNW, które w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku zrekompensuje szkody związane z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Do Państwa dyspozycji jest również nasza infolinia, która odpowie na wszelkie pytania i doradzi przy doborze ubezpieczenia.