W latach 90 były czymś niezwykłym, a jak jest z nimi dziś? Czym charakteryzują się mieszkania dwupoziomowe? Co warto sprawdzić przed zakupem i jak sprawdzają się w praktyce?
Mieszkanie dwupoziomowe - charakterystka
Tego typu lokale są przeznaczone dla rodzin z dziećmi i stanowią dobry kompromis pomiędzy domem jednorodzinnym, a mieszkaniem w bloku. Dwupoziomowe mieszkania występują zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Jednak w nowym budownictwie ich cena za m² może być bardziej korzystna, ponieważ z punktu dewelopera zagospodarowanie poddasza pod cele mieszkaniowe rozwiązuje problem z nieużytecznym strychem.
Niekiedy, mieszkanie piętrowe zawiera efektowne antresole lub ogródki na piętrze, jednak takie rozwiązania są stosowane częściej na prestiżowych osiedlach. Na parterach często występują ogródki, jednak korzystanie z nich nie jest aż tak komfortowe ze względu na sąsiadów, którzy zamieszkują nad nimi.
Mieszkanie 2-poziomowe i jego dobre strony
Gdy ktoś marzył o domu jednorodzinnym, ale zdecydował się na alternatywę zamieszkiwania w takiej nieruchomości, po części może się poczuć, jakby mieszkał w domu, a jednocześnie odchodzą obowiązki związane z konserwacja budynku, sprzątaniem okolicznego ogródka – tym zajmuje się firma zarządzająca nieruchomością. Zaletą dwupoziomowego mieszkania w bloku jest brak hałasów dobiegających od sąsiadów (np. gdy mieszkamy na ostatnim piętrze).
Na duży plus zasługuje spora powierzchnia mieszkania. Według własnego uznania można odpowiednio zaplanować sobie np. na dole strefę do życia codziennego, a na górze np. prywatną. Mieszkania dwupoziomowe posiadające skosy na poddaszu dają nam w gratisie dodatkową przestrzeń do zagospodarowania, ze względu na sposób liczenia powierzchni użytkowej względem prawa.
Dwupoziomowe mieszkania - jakie mogą być problemy?
Największym problemem mogą być schody, które są strome dla małych dzieci. Przy wyborze odpowiedniego lokalu warto sprawdzić, czy nie są np. rozmieszczone w salonie i przez to utrudniają we właściwym zagospodarowaniu przestrzeni. Najlepiej, gdy są one umieszczone w przedpokoju/korytarzu i nie zabierają miejsca. W mieszkaniach piętrowych może być problem, gdy znajduje się tylko jedna łazienka na jednej kondygnacji. Warto zadbać o to, aby przynajmniej WC było dostępne na każdym piętrze, a tym samym zaoszczędzimy sobie czasu i siły na bieganiu góra-dół.
Jeżeli mieszkanie styka się z poddaszem, dobrą praktyką jest sprawdzenie izolacji termicznej dachu po to, aby lokal nie wychładzał się nadmiernie zimą i zbytnio nie przegrzewał latem. Jest to bardzo ważne, ponieważ koszty utrzymania takiego mieszkania 2-poziomowego są znacznie wyższe. Można szczególnie to odczuć płacąc np. czynsz administracyjny za 160mkw w bloku. Poza tym, jak to bywa z dwukondygnacyjnymi lokalami trudniej zachować czystość.
Ubezpieczenie mieszkania dwupoziomowego
Niezależnie od tego, w jakiej nieruchomości mieszkamy, warto zadbać o dobre ubezpieczenie, które uchroni nas przed ponoszeniem finansowych konsekwencji zdarzeń losowych, na które nie zawsze mamy wpływ. Naprzeciw oczekiwaniom Klientów wychodzi porównywarka ubezpieczenia mieszkania, w której w kilka minut można sprawdzić cenę ubezpieczenia, a także jego zakres. W razie trudności, nasza infolinia służy pomocą.