Jak sprawdzić wartość mieszkania?

Jak sprawdzić wartość mieszkania?

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić wartość mieszkania wówczas, gdy planują one sprzedaż nieruchomości lub ubiegają się o kredyt hipoteczny. To ważna informacja, na podstawie której można oszacować wstępną cenę za mieszkanie lub szanse na uzyskanie wsparcia finansowego. Okazuje się jednak, że wartość nieruchomości odgrywa istotną rolę przy zakupie polisy mieszkaniowej. Jeśli chcesz ubezpieczeniem objąć lokal mieszkalny, dowiedz się jak oszacować wartość domu.

Ubezpieczenie mieszkania a wartość nieruchomości

Nie ma jednej uniwersalnej składki na ubezpieczenie mieszkania, ponieważ wysokość ustalana jest indywidualnie przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Istotną rolę odgrywa wycena nieruchomości, na podstawie której określona zostanie wartość mieszkania. Ponadto znaczenie ma także zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Im wyższa wartość nieruchomości i im szersza ochrona, tym wyższa może być miesięczna / roczna składka. Większe będzie też odszkodowanie, jeśli dojdzie do zdarzenia losowego objętego umową ubezpieczeniową.

Jak obliczyć wartość nieruchomości? Kalkulator pomoże

Zastanawiasz się, jak obliczyć wartość nieruchomości? Kalkulator internetowy jest narzędziem, dzięki któremu możesz uzyskać wstępną wycenę mieszkania. Działa on w oparciu o algorytmy uwzględniające m.in. województwo, miasto, dzielnicę, powierzchnię. W obliczeniach uwzględniane są podobne lokale mieszkalne i to na ich podstawie dokonywana jest wycena.

Jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć wartość nieruchomości kalkulatorem, musisz pamiętać o jednej kwestii. Uzyskane dane mają charakter orientacyjny, dlatego faktyczna wycena Twojego lokalu może nieco odbiegać od uzyskanej w internecie.

Zastanawiając się, jak oszacować wartość domu, należy mieć na uwadze jeszcze jeden fakt. Chociaż niektóre kalkulatory są bezpłatne, za skorzystanie z wielu tego typu narzędzi trzeba zapłacić.

Jak oszacować wartość domu? Skontaktuj się z rzeczoznawcą

W zależności od tego, w jakim celu chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić wartość mieszkania, możesz skontaktować się ze specjalistą od wyceny nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy najczęściej dokonuje tzw. operatu szacunkowego. Jest to dokument, który uwzględnia nie tylko cenę nieruchomości, ale również podaje szczegółowe informacje o tym, jak oszacowano wartość domu.

Współpraca z rzeczoznawcą majątkowym może być korzystna wówczas, gdy planujesz ubezpieczyć nieruchomość o dużej wartości, a nie chcesz, by towarzystwo ubezpieczeniowe zaniżyło jej wartość. Dotyczy to także przypadków, gdy ochroną ubezpieczeniową zamierzasz objąć nie tylko mury, ale również mienie ruchome oraz elementy stałe.

Komentarze

AAnna2021-04-20 07:13

W jaki sposób rozróżnić wyliczenie wartości mieszkania z rynku wtórnego do wartości mieszkania z rynku pierwotnego? W okolicy, w której chcę sprzedać mieszkanie, mieszkania deweloperskie są średnio 100 tysięcy droższe od mieszkań z rynku wtórnego. Nie jestem jednak pewna, czy różnica ta jest rzeczywista w transakcjach (w końcu wiele mieszkań z rynku wtórnego jest ładnie wyremontowanych, a są tańsze). Jest mi to potrzebne do ubezpieczenia.

WWygodnie.pl2021-04-21 07:59

Pani Anno, W przypadku ubezpieczenia liczy się wartość rynkowa mieszkania. Aby prawidłowo ją określić są dwa sposoby: płatny (skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy) lub bezpłatny. Jeżeli chcemy bezpłatnie ocenić przybliżoną wartość mieszkania z rynku wtórnego możemy sprawdzić dostępne ogłoszenia w sieci (w okolicy naszej lokalizacji) i na podstawie kilku ogłoszeń wyliczyć średnią cenę za 1 metr kwadratowy mieszkania (musimy pod uwagę brać rok budowy budynku i lokalizację). Są też w sieci dostępne kalkulatory, które pomogą przybliżyć rynkową wartość Pani mieszkania. W kwestii sumy ubezpieczenia - nie ma sensu określanie dużo wyższej wartości rynkowej mieszkania, ponieważ w przypadku szkody i tak uda się do Pani rzeczoznawca, który na podstawie aktualnych wartości obliczy wysokość szkód.

Może zainteresuje Cię również