Jak prawidłowo kupić ubezpieczenie z cesją na bank?

Jak prawidłowo kupić ubezpieczenie z cesją na bank?

Podczas zakupu domu lub mieszkania, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Kiedy decydujemy się na kupno nieruchomości z pomocą kredytu hipotecznego, warunkiem jego udzielenia jest zabezpieczenie inwestycji odpowiednim ubezpieczeniem. Jednak nie zawsze oferta ubezpieczenia zaproponowana przez bank jest atrakcyjna i w dobrej cenie. Co w przypadku, kiedy znajdziemy tańsze ubezpieczenie? Jak prawidłowo wykupić ubezpieczenie z cesją na bank?

Czym jest cesja na bank?

Cesja na bank zobowiązuje towarzystwo ubezpieczeniowe do wypłacenia odszkodowania na rzecz osoby trzeciej, a nie właściciela polisy. Oznacza to, że w razie wystąpienia szkody określonej w umowie, pieniądze trafią nie do właściciela domu lub mieszkania, lecz do instytucji finansowej. Taki zabieg często jest obowiązkowy, a bez niego banki nie decydują się na przyznawanie kredytów.

W praktyce cesja ubezpieczenia na bank chroni Cię przed sytuacją, w której zakupiona nieruchomość zostanie doszczętnie zniszczona, a Ty będziesz musiał dokończyć spłacanie kredytu. Zazwyczaj odszkodowanie pokrywa całą wartość kwoty należnej instytucji finansowej.

Gdzie kupić ubezpieczenie z cesją na bank?

Polisa z cesją na rzecz banku jest dostępna zarówno u kredytodawcy, jak i w zewnętrznych firmach. Przy podpisaniu umowy kredytu jesteśmy zobligowani do skorzystania z oferty banku. Warto samodzielne znaleźć najkorzystniejszą ofertę, ponieważ te prezentowane przez bank mogą być zbyt nieopłacalne. Na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego znalezienie dobrego i taniego ubezpieczenia jest bardzo łatwe.

Dobrym rozwiązaniem okazuje się porównywanie ofert poszczególnych firm. Dzięki temu, możesz sprawdzić stosunek zakresu ochrony do wysokości składki. Firmy ubezpieczeniowe w trakcie wyliczania składki umożliwiają (klientom - porównywarki, agentom – kalkulatory towarzystw) zawarcie umowy ubezpieczenia z cesją na rzecz banku. Płacenie składki to obowiązek właściciela nieruchomości, pomimo faktu, że ewentualne odszkodowanie trafia do instytucji finansowej.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie na dom czy mieszkanie kupuje się zazwyczaj na rok. Aby samodzielnie wykupić polisę z cesją na bank musimy poinformować o tym osobę, u której braliśmy kredyt, by nie obciążył naszego rachunku z tytułu kontynuacji obecnego ubezpieczenia.

Jakie ubezpieczenie z cesją na bank kupić?

Bankom zależy na zabezpieczeniu swoich interesów w związku z uszkodzeniem nieruchomości, a nie jej wyposażenia. Z tego powodu, nie ma konieczności ubezpieczania przedmiotów znajdujących się wewnątrz domu lub mieszkania. Polisa z cesją na rzecz banku może obejmować jedynie zakres podstawowy. Jeśli chciałbyś się dodatkowo zabezpieczyć, możesz skorzystać z dostępnych rozszerzeń. Najpopularniejsze do polisy na dom lub mieszkanie to:

  • rozszerzenie ochrony o ubezpieczenie ruchomości, elementów stałych
  • OC najemcy
  • OC w życiu prywatnym
  • Assistance
  • NNW

Dokupienie rozszerzeń chroni głównie Twoje interesy. Jeśli na terenie nieruchomości dojdzie do kradzieży, a wyposażenie mieszkania nie zostało sfinansowane z kredytu, to Ty otrzymasz należne odszkodowanie. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zainwestowanie w dodatkowe rozszerzenia do polisy z cesją w banku. To gwarancja ochrony dla własnego mienia, ale i nie tylko.

Jak kupić ubezpieczenie z cesją w banku?

Banki i towarzystwa ubezpieczeniowe mają gotowe umowy, które pozwalają na przeniesienie ewentualnego odszkodowania na instytucję finansową. Kredytobiorca musi jedynie ustalić szczegóły polisy z wybraną firmą. W dokumentach dotyczących cesji polisy na bank należy umieścić informacje o kwocie wartości nieruchomości (warunek konieczny) i danych cesjonariusza. 

Formalności są znacznie łatwiejsze w sytuacji, gdy decydujesz się na skorzystanie z oferty przedstawionej przez bank. Instytucje tego typu współpracują zwykle z konkretnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Takie propozycje nie zawsze są opłacalne, ale niektórym kredytobiorcom zależy na czasie i maksymalnym zmniejszeniu liczby wymaganych formalności. Jeśli nie przeszkadza Ci konieczność samodzielnego dogadywania kwestii cesji na bank i chcesz uzyskać jak najkorzystniejszą ofertę, najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia nieruchomości.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z cesją?

Cesja w banku nie zwiększa wysokości składki za ubezpieczenie mieszkania lub domu. Jedyną różnicą pomiędzy taką polisą a jej klasycznym wariantem jest to, do kogo ma trafić odszkodowanie. Ostateczny koszt ochrony zależy od takich parametrów jak zakres ubezpieczenia, charakterystyka nieruchomości lub jej lokalizacja. Na wysokość składki wpływają także ewentualne zabezpieczenia zastosowane w konkretnym budynku.

Kupienie ubezpieczenia z cesją na bank to zwykle koszt 100-300 złotych rocznie. Na ostateczną sumę wpływają również wybrane rozszerzenia. Im większy budynek, tym droższe ubezpieczenie. Warto o tym pamiętać przed wyborem konkretnej nieruchomości, ponieważ wysokie składki mogą być poważnym problemem dla osób, które spłacają kredyt.

Może zainteresuje Cię również