Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Od czego zależy?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Od czego zależy?

Własne mieszkanie to schronienie, które daje poczucie spokoju, komfortu i bezpieczeństwa. Zakup własnego M to dla wielu osób duży wysiłek finansowy, inwestycja okupiona ciężką pracą i wyrzeczeniami. Właśnie z tego powodu właściciele mieszkań często decydują się na zabezpieczenie lokum, tak by uchronić się przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Od czego zależy cena polisy? Co warto wiedzieć, zanim zaczniemy szukać? Oto garść praktycznych informacji, z którymi warto zapoznać się przed przystąpieniem do ubezpieczenia mieszkania!

Polisa chroniąca Twój spokój, komfort i bezpieczeństwo

Większość z nas traktuje mieszkanie jak bezpieczną przystań, miejsce, gdzie codziennie odpoczywamy po ciężkim dniu i oddajemy się pasjom. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, co może się wydarzyć, nie biorąc pod uwagę losowych zdarzeń, takich jak wybuch pożaru, zalanie czy np. przepięcie. Skutki tego rodzaju nieszczęść mogą wiązać się z poważnymi stratami. Aby zabezpieczyć się przed ponoszeniem finansowych konsekwencji takich niefortunnych zdarzeń, wiele osób decyduje się na zakup ubezpieczenia mieszkania. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Porównując koszt polisy chroniącej nieruchomości np. z kosztem ubezpieczenia samochodu, zorientujemy się, że mieszkanie o znacznie większej wartości niż samochód możemy ubezpieczyć znacznie taniej.

Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?

To, ile zapłacimy za ubezpieczenie mieszkania, zależy w głównej mierze od jego wartości, a także jego wyposażenia. Powierzchnia nieruchomości również ma znaczenie, ale nie jest kluczowa – ceny ubezpieczenia mieszkania i domu wcale nie różnią się znacząco od siebie. Oto najważniejsze czynniki, które pozwalają oszacować koszt ubezpieczenia mieszkania:

 • rok budowy lub remontu mieszkania;
 • powierzchnia użytkowa;
 • konstrukcja budynku: palna lub niepalna;
 • wartość rynkowa nieruchomości;
 • wartość elementów stałych i wyposażenia;
 • to, czy ubezpieczający posiada tytuł prawny do mieszkania i czy jest ono wynajmowane;
 • prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu;
 • lokalizacja mieszkania - czy znajduje się ono na terenie, na którym w ciągu 20 ostatnich lat wystąpiła powódź;
 • zakres czasowy ubezpieczenia - standardowo jest to rok, ale możesz wybrać także dłuższy okres ubezpieczenia.

Cena ubezpieczenia będzie znacznie wyższa, jeśli pod danym adresem zarejestrowana jest firma lub gdy mieszkają w nim najemcy. Wynika to z tego, że nieruchomość jest wówczas bardziej narażona na szkody. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, możesz dodatkowo żądać od najemców wykupienia na własną rękę ubezpieczenia OC.

Jakiego zakresu ubezpieczenia mieszkania potrzebujesz?

Duże znaczenie dla ceny ubezpieczenia mieszkania będzie miało to, jaki wariant wybierzesz. Standardowo koszty ubezpieczenia mieszkania obejmują następujące elementy:

 • ubezpieczenie murów: ścian, podłóg, dachu, fundamentów;
 • ubezpieczenie elementów stałych - zalicza się do nich wszystkie te przedmioty stanowiące część wyposażenia domu, których nie da się łatwo zdemontować i wynieść z domu w razie włamania, np. grzejniki, armatura łazienkowa, rolety, czy panele fotowoltaiczne.

Na wypłatę odszkodowania możesz liczyć w przypadku uszkodzenia murów oraz zniszczenia albo utraty elementów stałych w wyniku zdarzenia losowego. Najczęstszymi sytuacjami, które przytrafiają się osobom ubezpieczającym mieszkania, są: zalanie, kradzieże, pożary. To, jakie zdarzenia losowe będą podstawą do wypłaty odszkodowania, zależy od zakresu ubezpieczenia określonego w umowie i ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Taka podstawowa opcja będzie z pewnością tańsza niż rozszerzony uwzględniający dodatkowo elementy wyposażenia nie ujęte w podstawowym wariancie polisy, czyli np. elementy szklane, drogocenny sprzęt elektroniczny czy dzieła sztuki. W ramach ubezpieczenia mieszkania możesz dodatkowo skorzystać np. z:

 • ubezpieczenia ruchomości na wypadek kradzieży i innych wypadków losowych - dotyczy ono znajdujących się w mieszkaniu sprzętów i cennych przedmiotów: ich wartość określa się w umowie ubezpieczeniowej;
 • ubezpieczenia na wypadek kradzieży, do której doszło w otwartych częściach mieszkania, np. na balkonie czy tarasie, a także w piwnicy;
 • ubezpieczenia od stłuczenia szyby z winy lokatora lub w wyniku zdarzenia losowego (niektóre ubezpieczenia obejmują także stłuczenie innych przedmiotów szklanych w mieszkaniu);
 • ubezpieczenia od wandalizmu i dewastacji wykonanych przez osoby trzecie.

To, jaki zakres będzie miało ubezpieczenie mieszkania, zależy oczywiście od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj jednak szerszy wariant ochrony oznacza wyższą cenę.

Czy warto zdecydować się na rozszerzony zakres ubezpieczenia od innych zdarzeń losowych? To zależy od Twojej sytuacji, miejsca zamieszkania oraz trybu życia. Jeśli mieszkasz w niebezpiecznej dzielnicy, w której często dochodzi do kradzieży lub gdy masz małe dzieci, przy których zdarzają się drobne wypadki (np. zbicie szyby podczas zabawy), takie ubezpieczenie może się opłacać.

Ubezpieczenie od zdarzeń losowych nazwanych czy all risks - co wybrać w przypadku mieszkania?

Ubezpieczając mieszkanie, korzystasz z ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych. Czym są zdarzenia losowe w tym kontekście? Trudno mówić tu o jednoznacznej definicji. To, jakie zdarzenia losowe są podstawą do wypłaty odszkodowania, jest zawsze określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Ubezpieczający mogą skorzystać z jednej z dwóch opcji: ubezpieczenia od ryzyk nazwanych lub all risks. Czym charakteryzują się oba rodzaje ubezpieczeń?

Koszt ubezpieczenia mieszkania od ryzyk nazwanych jest niższy niż w przypadku ubezpieczeń all risks – to dobra opcja dla tych, którzy chcą tanio ubezpieczyć swoją nieruchomość. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w niektórych sytuacjach może Ci wówczas nie przysługiwać odszkodowanie. Ryzyka nazwane to wyłącznie te sytuacje, które zostały precyzyjnie wskazane w OWU. Jeśli do zniszczenia czy uszkodzenia Twojego mieszkania dojdzie z innej przyczyny, ubezpieczyciel nie będzie miał podstaw, by wypłacić Ci odszkodowanie.

Zakres ochrony w przypadku ubezpieczenia all risks jest znacznie szerszy. Obejmuje wszystkie zdarzenia losowych, z wyjątkiem tych, które zostały wyłączone spod ochrony ubezpieczeniowej – taka informacja musi zawsze znajdować się w dołączanych do umowy OWU. W przypadku takiego ubezpieczenia mieszkania znacznie łatwiej jest uzyskać odszkodowanie – to na ubezpieczycielu ciąży odpowiedzialność za ewentualne udowodnienie, że nie należy się ono ubezpieczającemu.

Ubezpieczenie mieszkania - cena nie musi być wysoka

Gdy wykonujesz kalkulację ubezpieczenia mieszkania, może okazać się, że koszt polisy dla kawalerki lub mniejszego dwu- bądź trzypokojowego mieszkania w średnim lub nawet większym mieście nie przekroczy kwoty 100 zł. To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, w dużym stopniu zależy od jego lokalizacji. Więcej zapłacimy za ubezpieczenie droższego apartamentu w Warszawie. Dla przykładu – koszt ubezpieczenia apartamentu w Warszawie o powierzchni 83m2 i wartości wynoszącej 1 225 000 zł, który potraktowaliśmy jako przykład, wyniósł niespełna 200 zł, przyjmując standardowy wariant ubezpieczenia. Oczywiście należy mieć świadomość, że każda firma ubezpieczeniowa inaczej wycenia swoje ubezpieczenia, a to oznacza, że ceny mogą znacząco się różnić. Z tego powodu zawsze dobrym pomysłem jest skorzystanie z porównywarki uwzględniającej oferty poszczególnych ubezpieczycieli.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie mieszkania z Wygodnie.pl

Zależy Ci na ubezpieczeniu mieszkania? Jeśli szukasz pewnej polisy, a przy tym nie chcesz przepłacać, koniecznie sprawdź naszą porównywarkę. Dzięki niej zestawisz dostępne oferty i dokonasz słusznego wyboru. Wypełnij formularz jak najdokładniej i zgodnie z prawdą, a uzyskasz precyzyjną informację na temat cen ubezpieczenia od zdarzeń losowych u różnych ubezpieczycieli. W formularzu określasz zakres ubezpieczenia (podstawowe – murów i elementów stałych lub rozszerzone o ubezpieczenie od kradzieży, wandalizmu, przepięć czy zalania własnego mieszkania), wprowadzasz także informacje na temat ubezpieczanego lokalu (rok budowy, powierzchnię, sposób, w jaki jest wykorzystywane i inne) i pozostałe dane potrzebne do wyceny.

Uzyskane oferty możesz zapisać na później w formie przejrzystej kalkulacji lub od razu przejść do zakupu online. Co dalej? To my zajmiemy się resztą. Przeprowadzimy Cię przez cały proces wykupienia ubezpieczenia, aż do podpisania umowy z ubezpieczycielem. Nie czekaj – znajdź polisę skrojoną na miarę z Wygodnie.pl!

Może zainteresuje Cię również