Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji losowych, które mogą stworzyć zagrożenie i narazić nas na straty finansowe. Znamy już z opowieści lub doświadczyliśmy na własnej skórze sytuacje, w których pożar czy zalanie mieszkania wymusiło remont, który pochłonął nasze oszczędności. Zadajesz sobie pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? W tym artykule szczegółowo omówimy czynniki, które mogą wpływać na jego cenę.
Ubezpieczenie mieszkania - koszt
Ubezpieczając samochód musimy się liczyć z wydatkiem w wysokości od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Wartość mieszkania często przewyższa cenę samochodu, dlatego myślimy, że taka polisa może kosztować nas majątek. Nic bardziej mylnego. Zadajemy sobie pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Koszt jest uzależniony od kilku czynników:
- wartości rynkowej mieszkania
- wartości stałych elementów w mieszkaniu oraz jego wyposażenia
- powierzchni użytkowej
- przybliżonego roku budowy/remontu
- miejsca, w którym znajduje się mieszkanie
- przeznaczenia lokalku na wynajem
- prowadzenia działalności gospodarczej
Kiedy ustalimy wszystkie wartości i zdobędziemy potrzebne informacje, możemy przejść do kalkulacji ubezpieczenia mieszkania.
Wielkość mieszkania przyjęta do kalkulatora ubezpieczenia
W naszej kalkulacji posłużymy się 3 przykładami mieszkań. Pierwszym z nich jest kawalerka w Łodzi (Widzew), która jest warta 225 000 PLN (29,50m2). Mieszkanie jest skromne, dlatego elementy stałe mieszkania wyceniamy na 10 000 PLN. Do tego wartość wyposażenia – kolejne 15 000 PLN.
Drugie mieszkanie będzie ulokowane w Gdańsku. Jego wielkość to 49m2, a wartość nieruchomości określamy na 440 000 PLN. Wewnątrz, mamy ładną kuchnię wykonaną przez stolarza za 30 000 PLN (element stały). Do tego wyposażenie warte jakieś 30 000 PLN.
Na końcu przeliczymy cenę dla apartamentu w Warszawie, który ma 83m3, a jego cena wynosi 1 225 000 PLN. Elementy stałe w takim mieszkaniu trzeba wycenić na około 60 000 PLN. Do tego wyposażenie za kolejne 50 000 PLN.
Wszystkie polisy zawieramy na rok. Mieszkania są ułożone na piętrach pośrednich z tytułem własnościowym, a rok budowy budynku to 2020. Każde mieszkanie jest również zamieszkane na stałe.
Podstawowe ubezpieczenie mieszkania - ceny bez rozszerzeń
Uwzględniając powyższe dane, otrzymaliśmy następujące wyniki:
- Najtańsze ubezpieczenie kawalerki w Łodzi wynosi 60,00 PLN
- Najtańsze ubezpieczenie mieszkania w Gdańsku wyniosło 85,50 PLN
- Najtańsze ubezpieczenie apartamentu w Warszawie wyniosło 188,00 PLN
Koszt standardowego ubezpieczenia apartamentu, wartego ponad milion złotych po skorzystaniu z kalkulatora wyniósł niecałe 200 PLN. W kalkulacji nie stosowaliśmy żadnych zniżek z tytułu posiadania jakichkolwiek zabezpieczeń przeciwkradzieżowych.
Jak ustalić wartość mieszkania, elementów stałych i wartość wyposażenia?
Nie zawsze znamy wartość nieruchomości, którą posiadamy. Istnieje kilka sposób na określenie ich ceny. Warto po poradę sięgnąć do Internetu. Co prawda rzeczoznawca może szczegółowo wycenić nam nasze mieszkanie, jednakże musimy za to zapłacić. Kiedy chcesz poznać orientacyjną wartość mieszkania, wejdź na portale, na których wystawiane są mieszkania na sprzedaż. Tam możesz sprawdzić średnią cenę za metr i dostosować wartość mieszkania i rok budowy budynku.
Elementy stałe w mieszkaniu to zabudowy kuchenne, meble zamontowane na stałe w korytarzu, łazience. Takie zabudowy wykonywane są przez stolarzy. Być może posiadamy gdzieś w archiwum naszych wiadomości informacje o koszcie takiej zabudowy.
Wyposażenie, to elementy ruchome w mieszkaniu, które chcemy ubezpieczyć. Warto wiedzieć, że elementy szklane, drogocenny sprzęt elektroniczny, czy dzieła sztuki mogą nie być objęte podstawowym zakresem ochrony. Wtedy musimy zorientować się, czy ubezpieczyciel nie oferuje nam dodatkowych form rozszerzenia ochrony.
Rozszerzenie ubezpieczenia mieszkania - ile wtedy wyniesie?
Teraz uwzględnijmy nowe okoliczności odnośnie naszych trzech wariantów. Zakładamy, że nasza kawalerka to tak naprawdę lokal przeznaczony na wynajem. Chcemy zabezpieczyć się na wypadek zalania mieszkania oraz przepięć w instalacji (suma gwarancyjna - 5 000 PLN). Nigdy nie wiemy, kto tam będzie mieszkał, dlatego też chcemy skorzystać z oferty Assistance, aby pralka lub lodówka została naprawiona przez specjalistów w ramach polisy.
W drugim przypadku mieszka rodzina. Dlatego będziemy chcieli ubezpieczyć mieszkanie od zbicia elementów szklanych przez dzieci (szyby na 3 000 PLN, elementy szklane mebli na 1 000 PLN, lustra na 500 PLN, szklane okładziny ścian na 1 000 PLN, płyty grzewcze na 2 000 PLN). Do tego skorzystamy z oferty OC w życiu prywatnym – żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów finansowych, wyrządzonych przez nas (odpowiedzialność do 100 000 PLN). Dodatkowo w lokalu jest prowadzona działalność gospodarcza.
Nasz apartament stanowi idealny łup dla złodziei. Uwzględnijmy w nim ubezpieczenie kradzieży z włamaniem (kwota 50 000 PLN). Dodatkowo ubezpieczymy garaż (100 000 PLN), skorzystamy z opcji Assistance, zalania mieszkania i przepięć (15 000 PLN). Ponadto chcemy zabezpieczyć się na wypadek wandalizmu (20 000 PLN).
Cena ubezpieczenia mieszkania z rozszerzonym zakresem ochrony
Czas na rezultaty. Koszt najtańszego ubezpieczenia naszej kawalerki na wynajem wyniósł 124,00 PLN. W przypadku najtańszej polisy dla mieszkania w Gdańsku, koszt wyniósł nas 238,00 PLN. Kompleksowe ubezpieczenie apartamentu wyniosło natomiast 632,00 PLN.
Ubezpieczenie mieszkania z dodatkowymi rozszerzeniami nie musi być wcale drogie. Za 250 PLN jesteśmy w stanie kupić atrakcyjną polisę z szerokim zakresem ochrony. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą różnych towarzystw na naszej stronie Wygodnie.pl. Posiadmy specjalny kalkulator polis mieszkaniowych, za pomocą którego w kilka minut jesteśmy w stanie poznać proponowane ceny ubezpieczenia.