Masz pytania? Zadzwoń do nas

22 201 9001

Agenci dostępni w godzinach 8.00 - 20.00 (pon. - pt.)

lub zamów rozmowę

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania - ceny i zakresy

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania - ceny i zakresy

Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji losowych, które mogą stworzyć zagrożenie i narazić nas na straty finansowe. Znamy już z opowieści lub doświadczyliśmy na własnej skórze sytuacje, w których pożar czy zalanie mieszkania wymusiło remont, który pochłonął nasze oszczędności. Zadajesz sobie pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? W tym artykule szczegółowo omówimy czynniki, które mogą wpływać na jego cenę.

Ubezpieczenie mieszkania - koszt

Ubezpieczając samochód musimy się liczyć z wydatkiem w wysokości od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Wartość mieszkania często przewyższa cenę samochodu, dlatego myślimy, że taka polisa może kosztować nas majątek. Nic bardziej mylnego. Zadajemy sobie pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Koszt jest uzależniony od kilku czynników:

  • wartości rynkowej mieszkania
  • wartości stałych elementów w mieszkaniu oraz jego wyposażenia
  • powierzchni użytkowej
  • przybliżonego roku budowy/remontu
  • miejsca, w którym znajduje się mieszkanie
  • przeznaczenia lokalku na wynajem
  • prowadzenia działalności gospodarczej

Kiedy ustalimy wszystkie wartości i zdobędziemy potrzebne informacje, możemy przejść do kalkulacji ubezpieczenia mieszkania.

Wielkość mieszkania przyjęta do kalkulatora ubezpieczenia

W naszej kalkulacji posłużymy się 3 przykładami mieszkań. Pierwszym z nich jest kawalerka w Łodzi (Widzew), która jest warta  225 000 zł (29,50m2). Mieszkanie jest skromne, dlatego elementy stałe mieszkania wyceniamy na 10 000zł. Do tego wartość wyposażenia – kolejne 15 000zł.

Drugie mieszkanie będzie ulokowane w Gdańsku. Jego wielkość to 49m2, a wartość nieruchomości określamy na 440 000 zł. Wewnątrz mamy ładną kuchnię wykonaną przez stolarza za 30 000zł (element stały). Do tego wyposażenie warte jakieś 30 000 zł.

Na końcu przeliczymy cenę dla apartamentu w Warszawie. Apartament , który ma 83m3 a jego cena wynosi 1 225 000 zł. Elementy stałe w takim mieszkaniu trzeba wycenić na około 60 000zł. Do tego wyposażenie za kolejne 50 000zł. 

Wszystkie polisy zawieramy na rok. Mieszkania są ułożone na piętrach pośrednich z tytułem własnościowym, a rok budowy budynku to 2020. Każde mieszkanie jest również zamieszkane na stałe.

Podstawowe ubezpieczenie mieszkania - ceny bez rozszerzeń

Uwzględniając powyższe dane, otrzymaliśmy następujące wyniki:

  • Najtańsze ubezpieczenie kawalerki w Łodzi wynosi 60,00zł
  • Najtańsze ubezpieczenie mieszkania w Gdańsku wyniosło 85,50zł
  • Najtańsze ubezpieczenie apartamentu w Warszawie wyniosło 188,00zł

Koszt standardowego ubezpieczenia apartamentu wartego ponad milion złotych po skorzystaniu z kalkulatora wyniósł niecałe 200zł. W kalkulacji nie stosowaliśmy żadnych zniżek z tytułu posiadania jakichkolwiek zabezpieczeń przeciwkradzieżowych.

Jak ustalić wartość mieszkania, elementów stałych i wartość wyposażenia?

Nie zawsze znamy wartość nieruchomości, którą posiadamy. Istnieje kilka sposób na określenie ich ceny. Warto po poradę sięgnąć do Internetu. Co prawda rzeczoznawca może szczegółowo wycenić nam nasze mieszkanie, jednakże musimy za to zapłacić. Kiedy chcesz poznać orientacyjną wartość naszego mieszkania, wejdź na portale na których wystawiane są mieszkania na sprzedaż. Tam możemy sprawdzić średnią cenę za metr i dostosować naszą wartość mieszkania i rok budowy budynku.

Elementy stałe w mieszkaniu to zabudowy kuchenne, meble zamontowane na stałe w korytarzu, łazience. Takie zabudowy wykonywane są przez stolarzy. Być może posiadamy gdzieś w archiwum naszych wiadomości informacje o koszcie takiej zabudowy.

Wyposażenie, to elementy ruchome w mieszkaniu, które chcemy ubezpieczyć. Warto wiedzieć, że elementy szklane, drogocenny sprzęt elektroniczny, czy działa sztuki mogą nie być objęte podstawowym zakresem ochrony. Wtedy musimy zorientować się, czy ubezpieczyciel nie oferuje nam dodatkowych form rozszerzenia ochrony. 

Rozszerzenie ubezpieczenia mieszkania - ile wtedy wyniesie?

Teraz uwzględnijmy nowe okoliczności odnośnie naszych trzech wariantów. Zakładamy, że nasza kawalerka to tak naprawdę lokal przeznaczony na wynajem. Chcemy zabezpieczyć się na wypadek zalania mieszkania oraz przepięć w instalacji (suma gwarancyjna - 5000zł). Nigdy nie wiemy, kto tam będzie mieszkał, dlatego też chcemy skorzystać z oferty Assistance, aby pralka lub lodówka została naprawiona przez specjalistów.

W drugim przypadku mieszka rodzina. Dlatego będziemy chcieli ubezpieczyć mieszkanie od zbicia elementów szklanych przez dzieci (szyby na 3000zł, elementy szklane mebli na 1000zł, lustra na 500zł, szklane okładziny ścian na 1000zł, płyty grzewcze na 2000zł). Do tego skorzystamy z oferty OC w życiu prywatnym – żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów finansowych wyrządzonych przez nas (odpowiedzialność do 100 000zł). Dodatkowo w lokalu jest prowadzona działalność gospodarcza.

Nasz apartament stanowi idealny łup dla złodziei. Uwzględnijmy w nim ubezpieczenie kradzieży z włamaniem (kwota 50 000zł). Dodatkowo ubezpieczymy garaż (100 000zł), skorzystamy z opcji Assistance, zalania mieszkania i przepięć (15 000zł). Ponadto chcemy zabezpieczyć się na wypadek wandalizmu (20 000zł).

Cena ubezpieczenia mieszkania z rozszerzonym zakresem ochrony

Czas na rezultaty. Koszt najtańszego ubezpieczenia naszej kawalerki na wynajem wyniósł 124,00zł. W przypadku najtańszej polisy dla mieszkania w Gdańsku koszt wyniósł nas 238,00zł. Kompleksowe ubezpieczenie apartamentu wyniosło natomiast 632,00zł.

Ubezpieczenie mieszkania z dodatkowymi rozszerzeniami nie musi być wcale drogie. Za 250zł jesteśmy w stanie kupić atrakcyjną polisę z szerokim zakresem ochrony. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą różnych towarzystw na naszej stronie Wygodnie.pl

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Porady ubezpieczeniowe

Może zainteresuje Cię również