Ubezpieczenie mieszkania przez wspólnotę, a dodatkowe ubezpieczenie

Ubezpieczenie mieszkania przez wspólnotę, a dodatkowe ubezpieczenie

Kiedy nabywamy mieszkanie rozważamy różne opcje zabezpieczenia się przed ewentualnymi kosztami. Podstawowym sposobem jest wykupienie ubezpieczenia mieszkania, które w późniejszym czasie zapewni nam zwrot środków na pokrycie powstałej szkody, np. w wyniku pożaru, zalania. Często wspólnoty mieszkaniowe ubezpieczają swoje budynki niezależnie od lokatorów. Czy w takiej sytuacji właściciel nieruchomości musi ubezpieczać mieszkanie we własnym zakresie?

Wszystko zależy od tego, czy w razie zdarzenia jesteśmy gotowi pokryć koszty naprawy szkód w naszym mieszkaniu lub pogodzić się ze stratą drogich sprzętów. Należy pamiętać, że ubezpieczenie wykupione przez wspólnotę obejmuje tylko części wspólne budynku, czyli ściany, dach, piwnicę, klatkę schodową i wspólne instalacje. Wszystko, co znajduje się wewnątrz poszczególnych mieszkań pozostaje poza zakresem ubezpieczenia. Tak więc, jeśli chcemy otrzymać odszkodowanie w przypadku kradzieży czy zdarzenia losowego, które wyrządzi szkody w naszym mieszkaniu, powinniśmy ubezpieczyć mieszkanie od takich ryzyk we własnym zakresie.

W przypadku zawierania umowy na ubezpieczenie mieszkania, które jest już ubezpieczone przez wspólnotę nie mówimy o dublowaniu polis ubezpieczeniowych, ponieważ dotyczą one innego zakresu ochrony.

Może zainteresuje Cię również